Megan Herzog

Ornäsbjörk – projekt ceramiczny jest kontynuacją zeszłorocznego projektu Mapa,

dla którego bezpośrednią inspiracją jest kultura skandynawska i tradycyjne wyroby z miejscowości Nittsjö w Szwecji, gdzie rzemiosło to było przekazywane z pokolenia na pokolenie i ma dla mieszkańców duże znaczenie sentymentalne oraz obyczajowe.

wikipedia – In 1985, the Ornäs birch was named as the national tree of Sweden, and examples have been planted in central locations in many Swedish towns.

Obecna sytuacja zmusiła mnie do przerwania pracy w warsztacie i kontynuowania projektu w innym medium, jakim jest rysunek. Seria szkiców jest formą zapisu i notowania pomysłów na przyszłe podróże.

Projekt mapa jest autorskim kolażem z podróży do Skandynawii, które odbyłam w ciągu ostatnich 3 lat i jednocześnie moją próbą zachowania w pamięci wspomnień ulegających stopniowemu zatarciu. Jest też moim polem do rozważań na temat przynależności narodowej i pojęcia ojczyzny.

Nakładające się zdjęcia miejsc i sytuacji czy przedmiotów kojarzących mi się z wyjazdem są moją mapą myśli i pomostem łączącym przeszłość (pocztówki z antykwariatu, stare znaczki pocztowe, archiwalne zdjęcia z domu kultury, znalezione przeźrocza) i teraźniejszość (odwiedzanie turystycznych punktów widokowych, zbieranie pamiątek i samo robienie zdjęć, sentymentalny wyjazd do norweskiej wioski w okolicach Poznania).

Forma pocztówki kojarzy mi się z emigracją, związanym z tym osamotnieniem, tęsknotą za domem (homesick) i próbami kontaktowania się na odległość z bliskimi. Do nakładających się na siebie zdjęć-wspomnień wykorzystałam wyhodowane przeze mnie w szkle porosty przywiezione z północy.

Comments are closed.